Лікування

Курорт ОЗЕРО ХЕВІЗ спеціалізується на лікуванні наступних хвороб:

  • захворювання опорно-рухового апарату (всі види артрозу і артритів, остеопороз, спондильоз, остеохондроз, подагра), ревматизм (A.Peter, H.Egerter, B.Noelle).
  • гінекологічні захворювання (хронічні запальні процеси малого тазу, безпліддя, порушення менструального циклу, генитальная гіпоплазія, проблеми клімактеричного періоду, порушення сексуальної сфери) (R. Kovarik, K.Schmidt).
  • хронічні запальні процеси (хронічний аднексит adnexitis chron. з можливістю лікування), хронічний параметрит, спайковий процес, певні анатомічні невиліковні зміни – для полегшення процесу. Наслідки abscessus cavi Douglasi і гнійних апендицитів зі стійкими наслідками. Післяопераційні запальні процеси (Z.Samsoni, J.Gyarmati, E.Gurr).
  • гормональні дисфункціональні стану дівчат і молодих жінок. Ожиріння, безпліддя, oligomenorroe (G.Langendörfer, R.Peter).
  • гормональні розлади (деякі форми цукрового діабету, щитовидна залоза)
    дерматити (алергічні реакції, псоріаз) (C.Goecke, F.Hoff).
  • післяопераційна і посттравматична реабілітація.

 

 

Рекомендації з лікування

Про лікувальний вплив озера Хевіз відомо з часів Римської імперії. Поблизу озера знайдені фрагменти римських купалень, які датуються 2-3 століттям нашої ери. У 1795р. на березі озера була побудована перша купальня і грязелікарня, де почалося використання води озера і лікувальної грязі з дна озера відповідно до вимог медичної науки того часу. Зараз тут приймає пацієнтів Державна клініка, багато відділень якої мають більш ніж 200-річну історію.

Озеро Хевіз вигідно відрізняється м’якістю фізіологічного впливу на організм людини серед інших термальних курортів Європи. У термальному озері дозволено купатися навіть дітям. Тривалість купального сезону за порами року не обмежена. Різниця – тільки в температурі води: влітку 32-34О С, взимку при мінусовій температурі повітря – 25-26О С.  В закритих купальнях над центральною частиною озера температура води і взимку складає 30О С.

Озеро Хевіз, перш за все, є природним об’єктом, повноцінно функціонуючою унікальною екосистемою. Тут круглий рік можна бачити квітучі лотоси і водяні лілії. На озері будують гнізда і виводять пташенят маленькі качки-нирки, які харчуються дрібною озерної рибою, зустрічаються також жаби і водяні вужі.

При лікуванні на курорті ОЗЕРО ХЕВІЗ використовуються природні, фізіологічні для організму лікувальні чинники: унікальний мікроклімат, лікувальна термальна вода і торфяні грязі.

Кліматичні фактори неспецифічно впливають на організм людини, стимулюючи його захисно-адаптаційні можливості, що сприяє підвищенню ефективності профілактики та успішному лікуванню багатьох захворювань.

Можна виділити кілька видів фізіологічних реакцій, що призводять до підвищення захисних сил організму при кліматотерапії. Це посилення здатності організму адаптуватися до зміни температури навколишнього середовища, нормалізація обміну речовин, підвищення стійкості до несприятливих впливів навколишнього середовища і, як наслідок, поліпшення і відновлення функцій різних органів і систем.

Лікувальні купання в озері – найбільш ефективна частина лікування на курорті  Хевіз. Розрізняють фізичні і хімічні складові лікувального впливу термальної води на організм людини. Одним з основних фізичних факторів є індиферентна температура води, яка не викликає ні перегріву, ні переохолодження організму, і дозволяє купання у воді більш тривалий час, ніж в лікувальних купальнях з більш теплою водою. Особливо це важливо під час післяопераційної відновлювальної терапії і посттравматичної реабілітації. Під час лікувальних купань добре розслабляються м’язи, суглоби, поліпшуються руху тіла. Інший дуже важливий фактор – це гідростатичний тиск води. Він викликає збільшення об’єму крові, що надходить в периферичні кровоносні судини, стимулює працездатність серцевого м’яза, підвищується діурез. Це допомагає поліпшити венозний кровообіг, лімфоток і в підсумку сприяє зникненню набряків і запалених пухлин (C.Goecke).

Хімічний вплив на організм людини обумовлено дією розчинених у воді озера біологічно активної сірки та інших мінеральних елементів. Стимулюючу дію води озера пояснюють також наявністю в ній розчинених біогенних факторів (гумінові речовини, естрогени).

Термальна вода рекомендується для пиття при недостатній шлункової кислотності, хронічних гастритах, різних запальних процесах шлунково-кишкового тракту, нирково-кам’яної хвороби та інших захворюваннях нирок. Вода має легкий проносний і сечогінний ефект. На території Державної клініки відкритий бювет, де всі бажаючі можуть вільно отримати мінеральну воду (тип води – гідрокарбонатно-сульфатно-кальцієво-магнієвий).

Торфяні грязі є одним з високоефективних лікувальних факторів курорту Хевіз. Вони покривають дно озера більш ніж метровим шаром. До складу грязей входять органічні речовини – продукти гуміфікації рослинних залишків, гормоно- і вітаміноподібні речовини, мінеральні сполуки, які походять з трасо-доломіту і паннонского вапняку, за хімічним складом багато в чому повторюють склад води озера. Мікрофлора грязей в незначній кількості виробляє антибіотики, завдяки чому в озері не зустрічаються патогенні бактерії і синьо-зелені водорості. Присутність гумінових сполук, на думку багатьох авторів, визначає збалансований вплив всього лікувального комплексу озера на організм людини.

Купання в озері вже є по суті холодною грязьовою ваною. Компоненти грязі впливають на людину як рефлекторно, взаємодіючи з нервовими закінченнями на шкірі, так і безпосередньо, потрапляючи через шкірні покрови в кров і впливаючи на роботу різних органів і систем. Використовують грязі у вигляді обгортань, аплікацій на різні ділянки тіла і інших процедур. Під впливом грязей змінюються фізіологічні реакції організму, такі як кров’яний тиск, серцеві ритми, температура, а також пригнічуються хронічні запальні процеси, поліпшується обмін речовин в тканинах, активізуються захисні сили організму.

В останні роки в наукових колах загальновизнаний багатофакторний ефект дії грязей на організм людини. Дослідження ведуться в різних напрямках: вивчається вплив окремих фізико-хімічних властивостей і хімічних груп, процеси сорбції та іонообміну, антимікробна активність, біогенстімулююча, гормональна дія. Грязелікування є комплексним бальнеологічним методом, в процесі якого виділяють вплив фізичних, хімічних і біологічних факторів (G.Luttig, A.Giessler).

Серед фізичних факторів відзначають питому вагу, активність поверхні, величину фракції і термічні властивості. Основний ефект деякі автори приписують впливу тепла, яке викликає пом’якшення спазмів і розширення судин, що веде до активної гіперемії з подальшим поліпшенням периферичної циркуляції крові і відновленням структури і функції клітин ураженої тканини (H.Baatz, Eichelsdörfer). Цей механізм особливо важливий, наприклад, в разі лікування судинних облітерацій грязьовими компресами (F.Nebel).

Також дуже важливі з точки зору терапевтичного ефекту фізико-хімічні властивості грязей. Значення рН хевізовськіх грязей за останні 30 років коливалося від 7,8 до 7,2 (A.Toth). Відомо, що сорбційні властивості грязей прямо пропорційні вмісту в них гумінових речовин (W.Naucke, Eichelsdörfer). Хороші сорбційні здатності хевізовськіх грязей, обумовлені високим вмістом гумінових речовин (30-35%), сприяють іонообмінних в системі шкіра-грязь, видаленню з шкіри токсичних речовин, що утворюються в тілі при запальних процесах (принцип роботи своєрідного іонного насоса) ( Z.Samsoni, J.Gyarmati, E.Gurr). Наприклад, біологічні дослідження показали, що вміст нітрогену в натуральній грязі 3-4%, а в грязі, що використана для лікувальних обгортань, цей вміст зростав до 27% (G.Palfi, O.Strecher).

Гумінові речовини ряд авторів розглядає  як головний діючий компонент грязей, пояснюючи терапевтичний ефект грязьових обгортань і компресів саме їх фізіологічно активною дією на організм (M.Kühnert, S.Golbs, D.Eichelsdörfer, Brózek, Benda).

Під час грязьових ванн відзначається гальмівна дія деяких гумінових речовин по відношенню до ферменту гіалуронідази, що є важливим для організму з ревматичними ураженнями, де ензиматичне розкладання синовіальної рідини відбувається швидше, ніж її утворення (E.Gurr, W.Naucke). Електролітичний потенціал і дипольний характер гумінових речовин також діє в напрямку адсорбції і хімічної компенсації, тим самим сприяючи елімінації аміно- і білковоподібних речовин, жирних кислот та інших токсичних речовин, що утворюються в організмі при запальних процесах (Hargitai, E.Gurr).

Доведено бактерицидні і бактеріостатичні властивості грязей, які пояснюють наявністю незначної кількості антибіотиків, синтезованих специфічною мікрофлорою верхнього шару донних відкладень озера Хевіз, вік яких близько 10000-15000 років (F.Naglitsch, E.Küster, K.Prerovsky). Азот хевізовськіх грязей пов’язаний повністю. Відмітна риса хевізовськіх грязей – відсутність неприємного запаху, що робить їх особливо придатними для лікувальних обгортань і компресів. Питання про виділення діючої субстанції з грязей, які застосовуються для лікування, і зараз залишається предметом наукових дискусій, однак незаперечним залишається висока ефективність їх практичного застосування в натуральному вигляді.

При терапії хевізовськими грязями спостерігається стійка ремісія більшості ревматичних захворювань (Residua post febrim rheumaticam, arthralgiae sensibiles), успішно проводиться лікування вторинно хронічних і хронічних інфекційних поліартритів. При станах після гострого ревматизму (6 місяців після гострої фази) показана обережна грязетерапія при постійному лабораторному контролі. Лікувальні купання в озері можливі в більш ранній термін за рекомендацією лікаря, бажано навесні, взимку або восени, при температурі води до 28ОС. При лікуванні первинного прогресивного поліартриту і виразкової хвороби шлунку залишаються дійсними загальноприйняті принципи: грязе- і водолікування є лише доповненням до постійної фізіо- та медикаментозної терапії (A.Evers, G.Schoger).                                                                      Особливо ефективний хевізовській курс лікування (лікувальні купання в поєднанні з грязетерапією, фізіопроцедурами і лікувальною гімнастикою) при дегенеративній і подагричній формах ревматичних захворювань (A.Peter, H.Egerter, B.Noelle).                                                    Відзначено стійкий терапевтичний ефект при лікуванні судинних облітерацій (arteriosclerosis obliterans, thromboangiitis obliterans) (J.Badal).

В області гінекології грязетерапія, безумовно, не є панацеєю, а розглядається сучасною медициною як ефективний метод консервативної терапії запальних і функціональних гінекологічних захворювань, як важлива додаткова частина загального лікування.

Успішність застосування грязьових процедур, особливо в умовах курорту ОЗЕРО ХЕВИЗ, (обгортань, аплікацій, тампонів),  обумовлена комплексом фізичних, хімічних, біологічних факторів, які викликають в жіночому організмі при посередництві нервової системи різноманітні відповідні реакції, осередкові – у статевих органах і загальні – в інших системах організму. Загальновизнано протизапальну і стимулюючу дію грязей для статевих органів. Таку стимуляцію можливо пояснити впливом суми неспецифічних факторів і специфічного – естрогенного. З води озера Хевіз і лікувального мулу з дна озера виділені естрогеноподібні речовини ікробіологічного походження, які мають специфічну стимулюючу дію на людський організм.  На сьогодні в наукових колах не існує єдиної думки, чи проходить ресорбция естрогенів через шкіру (H.Hosemann, W.Naucke, К.Heyrowsky), або здійснюється «вплив тиску» через гіпофіз (H.Baatz).

Курс грязелікування викликає неспецифічний ефект стимуляції організму, посилює синтез білків, стимулює вегетативну нервову систему, покращує кровопостачання органів малого таза. Спостерігається стрес в системі гіпофіз-наднирники-гонади і сильно виражений імунологічний ефект (C.Goecke, F.Hoff).                                                                                                                         Вищеописаний механізм стресової стимуляції може пояснити терапевтичний ефект грязелікування при функціональних гінекологічних порушеннях та розладах сексуальної сфери (R. Kovarik, K.Schmidt).

 

Протипоказання:

інфекційні хвороби, важкі форми бронхіальної астми, анемії, лейкемії, гемофілії; злоякісні пухлини, вагітність.

 

 

Доктор біологічних наук, професор, академік УЕАН                           Горова А.І.

 

Кандидат біологічних наук, доцент                                                         Скворцова Т.В.